Çocuğumda Gelişim Geriliği Var mı?

Çocuğumda Gelişim Geriliği Var mı?

Gelişim insan yaşamının vazgeçilmez bir olgusudur. Bu olgudan yola çıkacak olursak gelişim sürekli olarak devam eden ve döllenmeden başlayarak sosyal, duygusal, zihinsel ve dil yönünden kişi için gerekli olan aşamaya kadar hep ilerleme gösteren değişimidir.

Çocuğunuzda gelişim geriliğinin var olup olmadığını söyleyebilmemiz için öncelikle gelişimin çok yönlü aşamalarını kaydedip bu aşamalarla bitlikte çocuğu gözlemlemeliyiz.

Çocuğumuz çevresel ve biyolojik bir nedenle gelişim geriliği yaşayabilir. Gelişim geriliği denildiğinde en önemli etken erken teşhistir. Her çocukta belirli ay ve yaş dönemlerinde beklenen birtakım beceriler vardır. Gelişim geriliği; sosyal, duygusal, dil, fiziksel, zihinsel alanlarda olabilir.

Dil alanında; konuşma gecikmesi, fiziksel alanda bebeğin koşma, yürüme gibi motor becerilerinde gerilik olması, sosyal alanda iletişimin sınırlı olması ve saldırgan davranışlarda bulunulması, zihinsel alanda kavramların gelişmemesi, ilişki kurmada sınırlılık gibi durumlarda çocuğumda gelişim geriliği var mı sorusunu akla getirilerek bir uzmana başvurulmalıdır.

Deneyimli uzman eğitimcilerimiz eşliğinde seanslarımız birebir ortamlarda sağlanmakta olup yılların verdiği tecrübe ile hizmet vermekten onur duyuyoruz. Soru ve talepleriniz için bize ulaşabilirsiniz.

.

.

.

www.bollucaozelegitim.com.tr

0212 685 10 13

0531 703 10 13

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir