Otizm ve Denge Sorunları

Otizm ve Denge Sorunları

Çocuklarımız gelişiyor, değişiyor, gelecekteki daha iyi hallerine erişmek için durmadan çalışıyorlar.

Otizmli çocuklarda görülen kas gevşekliği ve bazen de dengesizlik varmış gibi fark edilen durumun nedeni, iç kulaktaki denge merkezleri ile beyincikte veya aralarındaki birleştirici yollarda oluşan bozukluklar ile açıklanabilir.

Vestibüler sistem, başın hareket ve pozisyonunda oluşan değişikliklerin ortaya çıkardığı duyumları algılanması ile ilişkilidir. Bu duyumların algılanmasından iç kulaktaki bazı yapılar sorumludur. Biz bu duyusal sistemin varlığından ve ürettiği duyumlardan habersiz bir şekilde yaşarız. Oysa motor koordinasyon, göz hareketleri ve beden duruşu için bu sistemin normal işlemesi gerekir.

Otizmli çocuklarda motor planlama yetersizlikleri ve belirgin hareket bozuklukları vardır. Bazı otizmli çocuklarda tırmanma, tek ayak üzerinde durma zorlukları ve beceri güçlükleri görülür. Parietal lob ve serebellumun diğer alanlarla olan ilişkilerindeki işlev bozukluğunun (birbirinden haberdar olmamaları) beceri bozuklukları ile ilişkisi olabilir.

Merkezimizde bu tip sorunları uzmanlarımızın kontrolünde duyu bütünleme terapisi ve hareket eğitimi uzmanlarımızın kontrolünde hareket eğitimi ile gidermeye çalışıyoruz. Bazen en yakınınızdaki kuruma ve kişiye gitmek istersiniz.  Oysa en yakınınızdaki değil en iyi olanı tercih etmek çocuğunuzu geliştirir.

Kurucumuzun mesleki tecrübesinden aldığımız ilhamla, sizlerin özel eğitim alanında en iyi hizmeti alması için gece gündüz demeden çalışıyoruz.

.

.

.

“Bizim için değerlisiniz.”

www.bollucaozelegitim.com.tr

0531 703 10 13

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir