Otizm ve Gelişim

Otizm ve Gelişim

Otizmli çocukların tedavisinde bir ilaç, aşı veya tıbbi bir yöntem henüz yoktur. Verilen ilaçlar otizme eşlik eden farklı sorunlar içindir.

En sık müdahale gerektiren sorunların başında gastrointestinal sorunlar gelir. Bu müdahaleler semptom şiddetini hafifletse de otizme tamamıyla çözüm sunmaz. Bu nedenle etkili olduğu bilinen eğitim programlarını bilen uzman kişilerin yönlendirdiği aile merkezli bir yaklaşım önemlidir.

Kitap okuma önerisi: Dr. Natasha Campbell-McBride, GAPS Bağırsak ve Psikoloji Sendromu için Doğal Tedavi Yöntemi

Çocuğun eğitim kurumunda geçirdiği sürenin çok olması da yeterli değildir. Çocuğun tüm gününü yapılandıran, ailenin aktif olarak yer aldığı programların daha etkili olduğunu söyleyebiliriz. Aileye mucizevi çözümler öneren, tamamen düzeltme vadeden hiçbir yöntem ciddiye alınmamalıdır.

Kitap okuma önerisi: Barry M. Prizant, Otizmi Anlamanın Bambaşka Bir Yolu

Bu karmaşık görünen özellikler aile, eğitim ve diğer çevresel koşullar, yaşla değişen gelişimsel özellikler gibi birçok faktörden etkilenerek zaman içinde değişebilir. Bazen ağırlaşan, bazen hafifleyen davranış özellikleri olabilir.

Bazen eğitimde çok hızlı gelişim gösterilen aylar, bizi şaşırtan sıçramalar olduğu gibi, duraklayan hep aynı çizgide giden dönemler hatta gerilemeler olabilir.

Unutulmamalıdır ki otizm müdahalesinde mucizelere yer yoktur; bunun yerine her bireyi, kapasitesini en yüksek düzeyde kullanabilme ve yetişkin yaşama hazırlama hedefi, çabası vardır.

Bolluca eğitim ailesi olarak bu çabalara güç katıyoruz. Uzman kadromuzun özverili çalışmaları ve kurucumuzun mesleki tecrübesinden aldığımız güçle yarınlar için güçlü adımlarla çocuklarımızı yaşama hazırlıyoruz.

.

.

.

“Bizim için değerlisiniz.”

www.bollucaozelegitim.com.tr

0531 703 10 13

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir