Otizm ve Gerileme

Otizm ve Gerileme

Otizmli çocukların bir kısmı 1-2 yaş evresinde regresif (gerileme) seyir ile etkileşim ve iletişim becerilerini henüz kaybetmemişken, aşağıdaki semptomları çok sık taşır;

-Bazı sıra dışı nesnelere aşırı ilgi duymak (örneğin asansörlerin kapılarını uzun uzadıya izlemek)
-Günlük yaşamdaki düzen değişikliklerine katlanamamak (örneğin bir eşyanın yerinin değişmesi veya kendi evinde uyumamak)
-Sıra dışı beden hareketleri yapmak ( ani koşmak, yüksek yerlere çıkmak, çok zıplamak, dar ve basıl alanlara sıkışmak)
-Bazı nesneleri gereğinden fazla istemek ve bu nesneler ile sıra dışı hareketlerde bulunmak (örneğin su bardağını istemek ve sürekli ona bakmak, arabaların lastiklerini sökmek, bir kaptan başka bir kaba doldur boşalt yapmak)

Bu durumdaki çocuklarda bu süreçlerde göz kontağı kurma, konuşma ya da kısıtlı konuşma görülebilir. Ancak zamanla bu yetileri de kaybeder.

Regresif seyirli otizmli çocukları için ebeveynler “çocuğumun hiç bir şeyi yoktu aniden konuşmayı ve etkileşim kurmayı kaybetti” deseler de aslında otizm çok öncesinde kendini göstermeye başlamıştır.

Bolluca Otizm Eğitiminde Ücretsiz En İyi Özel Eğitim Hizmetlerini Sunuyor,  Sen Neredesin! Nerede Ararsanız, Biz Oradayız. Mesleki Tecrübemizden Siz de Yararlanın.

.

.

.

“Bizim için değerlisiniz.”

www.bollucaozelegitim.com.tr

0531 703 10 13

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir