Otizm ve Konuşma Becerisi

Otizm ve Konuşma Becerisi

Biliyor musunuz ?

Otizmli çocukların konuşma becerileri için; dominant(baskın) el oluşumu çok önemlidir. Dominant yani baskın sürekli kullanılan elin oluşmaması beyinde hemisfer(beyin-sağ ve sol yarım küre) baskınlığının sağlanmamış olmasının sinyalini verebilir.

Nörobilimde, Laterizasyon olarak tanımlanan baskın el tercihi bilgisi; baskın elin oluşup oluşmadığı, çocuk iki elini mi kullanıyor ?

Laterizasyon, belirli süreçler için beynin diğer tarafının daha verimli olma eğilimidir. İnsanlarda beynin sağ yarım küresi sol vücut bölümünden, sol yarım küresi sağ vücut bölümünden sorumlu olmasıdır. Aynı şekilde el baskınlığında lateralizasyon ile ilişkilidir.

Ya da biri baskın olduğu halde, istendik düzeyde baskınlık oluşmamış mı ?  gibi durumların konuşma becerileri üzerindeki etkisini sunuyor.

Otizm, günümüzde sadece bireyler ile sınırlı özel sorunlara yol açmamış aynı zamanda dünyanın her tarafında görülen, toplumların her kesimini etkileyen ve giderek yaygınlaşan sosyal bir olgu haline gelmiştir.

Bu nedenle de daha fazla psikolojik, sosyolojik, bilimsel çalışmalara ve araştırmalara davetiye çıkartmaktadır.

Sosyal medya  ve internet hesaplarımız bu alandaki güncel durum ve olguları daha büyük kitlelere yaymak adına Psikodünya Danışmanlık ile başlayan faaliyetlerimiz Bolluca Özel Eğitim Ailesi ile yaklaşık olarak 15  yıldan beri aktif bir şekilde varlığını sürdürmektedir.

Bu doğrultuda;

-Hizmet verdiğimiz bir çok öğrencimiz konuştu, bazı öğrencilerimiz sohbet edecek ve bir gün üniversiteye gidebilecek kadar gelişti.

-Bazı öğrencilerimiz akranlarından ayırt edilemeyecek düzeye geldi.

-Bazı öğrencilerimiz müzik ve matematik gibi alanlarda inanılmaz başarılar gösteriyor.

-Bazı öğrencilerimiz bizi sık sık otobüse, minibüse binerek ziyaret etmeye geliyor.

-Bazı öğrencilerimiz ise hala aldıkları eğitime yoğun bir şekilde devam ediyor.

Tüm bunlar gerçekleşirken bazen de ailelerin bizim verdiğimiz direktifleri izleme konusunda yetersiz kaldığını görerek, kurumumuzda Geleneksel Cumartesi Eğitimlerini başlattık. Çocuklarımız hafta içi ders alırken, sadece ailelerimiz Cumartesi eğitimlerine katılıyor. Cumartesi öğrencilere değil, ailelerimize eğitim vererek günümüzü değerlendiriyoruz.

Desteğimize ihtiyacı olan her çocuğa ışık olmak için Bolluca Özel Eğitim ailesi olarak bu yolda var olmaya devam edeceğiz.

.

.

.

“Bizim için değerlisiniz.”

www.bollucaozelegitim.com.tr 

0531 703 10 13

 

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir