Otizm ve Uyku

Otizm ve Uyku

Daha önceki çalışmalarda otizmli çocukların ortalama % 40’ında uyku bozukları saptanmıştır.

Uykuya dalmakta güçlük, gece boyunca sık sık uyanma ve erken uyanma en sık görülen sorunlardandır. Amerikan Otizm Araştırma Merkezine bağlı olarak yapılan yeni bir çalışmada uyku sorunları olan otizmli çocukların beyin dalgalarının, tipik olarak gelişmekte olan çocuklarınkinden ortalama %25 daha zayıf olduğu belirlendi.

Uyku problemini örneklersek, her gece ağlayarak uyanan bir çocuğun aylarca hiçbir ilaç ve çözümler işe yaramazken gözlem kaydının tutulmasının ardından çocuğun ezana tepki verdiği gözlemlenmiş ve ardından gece uykularında ve günlük yaşamında ezan sesi sürekli farklı seslerde dinlettirilip eğitim basamaklandırıldığında uyku probleminin ortadan kalktığı gözlemlenmiştir.

Bu nedenle otizmli çocuklarımızın uyku problemlerini çözmemiz için öncelikle olarak gözlemleyerek çevresel etkenlere dikkat etmemiz gerekmekte ve gözlemlerimizin ardından sebebi bulduğumuz anda problem davranışı ortaya çıkartan sebep üzerinde çalışmalarımızı yapıp uyku probleminin üstesinden gelebilirsiniz.

Sizlere önerdiğimiz bu formül ile sadece uyku problemini değil gün içerisinde çıkan problem davranışları da azaltabilirsiniz. Çocuklarımızın çevresel etmenlere nasıl tepkiler verdiğini bulmak aslında problem davranışlarını çözümlemek bizlerin ellerindedir.

Problem davranışları azaltmak amacıyla kullandığımız metotların olmaması durumunda otizmli çocukların derin uykuya girmede sorun yaşadıklarını gösteriyor. Mutlaka nörologlardan destek alınmalıdır.

.

.

.

“Bizim için değerlisiniz.”

www.bollucaozelegitim.com.tr

0531 703 10 13

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir