Bolluca Özel Eğitim Sistemimiz

Bolluca Özel Eğitim Sistemimiz

BOLLUCA ÖZEL EĞİTİM SİSTEMİMİZ

Bolluca ailesi olarak öğretmenlerimiz hangi alanda eğitim verirlerse versinler ilk hedefimizin öğrencilerimiz ile duygusal temas kurmak ve beş duyumuza hitap eden hatta proprioreseptif denilen derin duyumuzu da içine alan vücut farkındalığını esas alan öğrenmeye imkân sağlamaktır.

Bu bize çocuğumuzun ağaca tırmandığında farklı kazanımları edindirdiğini, bahçemizde örümcekleri, böcekleri ve yuvalarını tanımasını ve özel eğitimin hayatın içerisinde bir kavram olduğunu gösteriyor. Hatta biz bunu bir derece ileriye taşıyarak hayvanlı terapi ve eğitim modelini geliştirerek öğrencilerin mutluluğunu sağlıyoruz.

Öğrencilerimizin kendilerini ev ortamında hissetmelerini sağlamak için atölyeler düzenliyoruz. Örneğin boncuk dizme, tesbih-kolye yapma, maske yapma gibi. Sınıflar eşyalar ile kaplanmıyor. Her öğrenciye uygun öğrenme modelini belirleyerek eğitim toplantıları düzenliyoruz. Beynimizi dinlendirmek için hayvanlardan destek alıyoruz. Bir bakmışsınız dersinize iştirak eden bir köpek veya kedi size eşlik edebilir.

Doğaya, müziğe ve spora önem veriyoruz. Öğrencilerimizin öğrenmelerini kolaylaştırmak için çocuk sporunu teşvik ediyoruz. Siz dersteyken beynimizi harekete geçirip öğrenmenizi kolaylaştıracak terapi müzikleri duyabilirsiniz. Belki de bir bardak özel hazırlanmış dinlendirici çayımızı öğrencilerimize yollarız. Bizim çalışmalarımızın hepsinin amacı öğrencinin mutluluğunu sağlamak ve duygusal devre açıp kapamak olarak nitelendiriyoruz.

Bolluca ailesinde rekabet yok, üstünlük kurmak yok, yarış yok. Çocuklarımızın her birinin bireyselliği ve öğrenme sitillerine saygı ve anlayış var. Merkez, aile, öğretmen ve öğrenci iş birliğinin en yoğun yaşandığı okul olma amacındayız.

Eğitim harcamalarımız için sosyal sorumluluk projeleri düzenliyoruz. Bir bakmışsınız sizin de kapınızı tak tak diye vurmuşuz. Kurucumuz Psikolog Eyüp Tunahan’ın ifadesiyle “hizmetin temeli sevgidir.”

Bolluca ailesinde gün geçmiyor ki yenilikler tükensin. Bir bakmışsınız bahçede çiçek bakımı yapan, kendi yemeğini hazırlayan, günlük işlere yardım eden, bulaşıkları yıkayan, pasta yapan, araç yıkayan ve maske yapan çocuklar görürsünüz. Şaşırmayın; etkinliklerimiz öğrenciye sorumluluk aşılıyor ve öğrenmeyi canlı tutmayı hedefliyor.

Topladığımız araç lastiklerinden saksı yapıyor, çiçeklik yapıyor, onları boyuyor ve öğrencilerimize farklı bir ufuk kazandırıyoruz. Bu sayede özel eğitimi toplumun tüm kesimlerine doğru aktarmayı amaçlıyoruz. Hem çocuklar çok eğleniyor; dikkatlerini topluyor, farklı düşünme becerileri kazanıyor, okula hazırlanıyor, ince ve kaba motor beceriler kazanıyor.

Veli akademileri projemiz ile veli sohbetleri ve veli röportajları yapıyoruz. Bizden sonraki annelerimizin, babalarımızın ve ailelerimizin daha iyi hizmet alabilmeleri için başımızdan geçenleri aktarıyoruz. İstanbul’da olduğumuza bakmayın siz…! Bizi Edirne’den Kars’a takip ederek arayan, soran ailelerimiz var. Biz bundan çok müteşekkiriz.

Her yıl Bolluca ailemizde yeni bir heyecan başlığıyla bu yılın konusunu ise çocuklarımızın beden ve ruh sağlığının önemini anlatan Çocuk Fitness Spor Salonu açarak yatırım yapıyoruz. Örneğin agresif ve duygusal durumu sürekli değişen çocuğumuz ile ağırlık istasyonunu kullanarak öfkesini uygun yollarla dışarı atmasını sağlıyoruz. Çalışmalarımızın temeli öğrencilerimizin öğrenmesini kolaylaştırıyor ve özel eğitim sürecine daha hızlı uyum sağlamasını sağlıyor.

Montessori felsefesi ile hayat boyu beceriler kazandırıyoruz. Örneğin kendi materyallerimizi kendimiz yapıyoruz. Günlük yaşam becerilerine çocuklarımızı dahil ediyoruz. Burada bir tabloyu asmak gibi önemsiz bir durumda bile öğrencilerimizin fikirlerine önem veriyoruz. Bolluca ailemizi önemli kılan bu iş birliğidir. Örneğin matematik öğretimini montessori ile eğlenceli hale getiriyoruz. Çocuklarımızın öğrenebilecekleri bir çevre hazırlamak bizim işimizdir.

Bolluca ailesinde cam silen bir çocuk, yerleri süpüren bir öğrencimiz, çöpleri toplayan bir velimizi görebilirsiniz. Çünkü öğrenmenin temelidir, okula uyum sağlamanın ön koşuludur, sorumluluk duygusunun başladığı yerdir, çocuklarımızı hayata hazırladığımız kaba ve ince motor becerilerin kazanıldığı yerdir. Öyleyse sen de katıl…

Burada hiçbir çocuğumuz zorlama ile öğrenim görmez. Ailelerimizi zorladığımız ise doğrudur. Çünkü biz özel eğitimin ailede başladığına inanıyoruz. Merkezimizde özel gereksinimli bireylerin eğitimleri için malzeme çantası diye tabir ettiğimiz özel eğitim tekniklerini dikkatle uyguluyoruz. Örneğin ergoterapi temelli yaklaşımlar, floortime terapi temelli çocuğu esas alan yaklaşımlar, duyu bütünleme terapileri ve oyun terapileri gibi yaklaşımların uygulanmasında öncü kuruluşlardan biriyiz. Birinciliği kaptırmamak için hizmet içi eğitim programları düzenliyoruz. Bolluca eğitim sistemimiz herkes için güvenilirdir.

Her çocuk biriciktir. Öyleyse çocuğun eline veremediğiniz bir şeyi aklına koyamazsınız diyoruz. Özel eğitimde tekniğin ve materyalin önemine sürekli vurgu yapıyoruz. Çocukların ilgi alanlarını yakalıyor, eğitimde hazırlanmış çevre sunuyoruz. Burada çocuklar kendi ilgi alanlarına uygun özel eğitim teknikleri ile beceri kazanırlar. Örneğin okula heyecanla gelirler; bülbül seslerini dinlerler, balıkları izlerler, kedileri severler, köpekleri beslerler. Hayvanlı terapi ve eğitim modelini özel eğitimde kullanıyoruz.

Bizi farklı kılan en önemli şey; çocuklar kadar meraklı, öğrenmeye açık bir eğitim sistemimizin varlığıdır. Öğrencimizi yetişkinlerden ayırt etmiyor, kendisini keşfetmesini sağlıyoruz. Örneğin pratik yaşamda her şeyi üç parmağımızla yaparız. Bu süreçte toprakla oynuyor, çim dikiyor, limonata yapıyor, çiçekleri suluyor, kahve yapıyor ve çay dağıtıyoruz. Bunları yaparken temel amacımız çocuğumuzun kalem tutmasını ve dikkatini geliştirmektir. Hem diğer tüm yaşamsal becerilere bir binanın demiri gibi sarılıyoruz.

Duyularımız ile öğreniyor, hissediyor, fark ediyor, görüyor, tadıyor ve konuşuyoruz. Bu merkezde zihinsel olarak duyuları açığa çıkarıyoruz. Dil alanında dil kartları, duyusal girdiler, özel materyaller ile her çocuğa doğru bir ortam ve çevre sunuyoruz.

Bolluca özel eğitim sistemimiz, İstanbul Arnavutköy’ümüzün ve çağımızın ilerisindedir. Özel eğitimde üç saç ayak modeli ile çocuğun, çevrenin ve ailenin önemini biliyoruz. Bakınız: veli akademileri, iş ve uğraşı günleri, çocuk sporunun önemini vurgulan çalışmalarımız, hayvanlı terapi-eğitim modelimiz ve daha niceleri…

Butik ve ihtisas merkez modelimiz ile kuruluş tarihimizden bu yana iki yıl geçmesine rağmen bizi tercih ederek; çocuk odaklılık, eğitim odaklılık, gelişim odaklılık kurumumuzu ileriye taşımış ve birçok bireyin hayatına küçük dokunuşlar ile anlamlı farklılıklar kazandırmıştır.

Siz de bizlerden verim almak istiyorsanız, Bolluca ailesi 7/24 eğitim ile ilgili her soruyu ve sorununuzu karşılar. Bolluca Eğitim hem size hem topluma ışık olmaya devam ediyor.

Saygılarımızla

Bolluca Ailesi

www.bollucaozelegitim.com.tr

0531 703 10 13

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir